WordPress Nedir? Neden WordPress? Nasıl Çalışır?

WordPress, CMS “Content Menagement System” Türkçe çevirisiyle “İçerik Yönetim Sistemi” dir. GPL lisansına sahip PHP ve MySQL programlama dilleriyle yazılmış bir platformdur. Kişisel bir yayın sistemi olarak tasarlandığı ilk dönemlerden günümüze hayli yol kat edilmiş durumda. Sahip olduğu eşsiz özellikler sayesinde, günümüzde dünya üzerinde var olan sitelerin 3’ te 1’ i WordPress tabanlı yayın yapıyor. Aslında WordPress nedir Sorusu yerine Neden WordPress sorusuna yanıt aramak, her iki sorunun da cevabını oluşturuyor.

Neden WordPress?

Açık kaynak kodlu olması ve kullanıcı tarafından büyük ölçüde ve hızla kabul görmesi WorPress’ in en büyük avantajı oldu. Bu sayede Kullanıcıların aktif katılımıyla, sürekli kendisini geliştiren bir platform ortaya çıktı. WordPress nedir sorusuna yanıt verebilmek için, aslında sayfalar dolusu anlatım yapmak gerekebilir. Sadece içerik paylaşımı yapılan kişisel bir blog olarak başladığı yolculuğu, artık her türlü içeriğe hitap edebilen bir platforma dönüşmesine neden oldu.

Sayfa açılışlarının hızlı olması ve Google tarafından hızlı index alması diğer avantajları arasında. Elbette bu duruma sebep, Google arama motorlarının kriterlerine en uygun özellikleri barındırıyor olması. Bununla birlikte, site sahipleri, çok ciddi kodlama bilgisine sahip olmadan da kolayca istedikleri düzenlemeleri platform üzerinde gerçekleştirebiliyor. Genelde bu durum platformun SEO dengesini bozuyor olsa da, bunu düzeltmek de yine çok büyük bir kullanıcı kitlesi tarafından geliştirilmeye devam edilen eklentiler sayesinde, rahatlıkla çözülüyor. WordPress nedir Sorusunun yanıtlarından biri de herhalde, çok geniş eklenti seçenekli bir yayın platformudur olurdu.

Açık kaynak kodlu olması, sürekli geliştirme çok büyük bir kullanıcı kitlesinin oluşmasına da neden oluyor. Aynı durum platformla birlikte kullanılabilecek ve normal şartlarda bir web sitesinde olması gereken pek çok özelliği kolayca oluşturan eklentilerde de görülüyor. Eklentiler sayesinde çok işlevsel ve kullanışlı bir script haline dönüşen WordPress, Google ve arama motorlarının tüm güncellemelerine hızlı bir şekilde yanıt verebiliyor.

Herhangi bir kod bilgisine sahip olmadan, profesyonel özelliklere sahip bir web sitesi kurulması olanağı, sadece WordPress’ in sunduğu bir avantaj. Bu özelliğiyle daha uzun yıllar boyunca internet üzerinden hizmet sunmaya devam edeceği kesin.

WordPress Nasıl Çalışır?

Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olan WordPress, kurulumu gerçekleştirildikten sonra son derece kolay bir kullanıma sahiptir. Elbette menü sistemleri, sayfa tasarımları, eklenti kurulumları, grafik ve güvenlikle ilgili çalışmalar ve en önemlisi tüm bu özelliklerin eklenmesinin ardından optimizasyon ayarlarının yapılması gerekiyor. Bu alanda deneyimli birileri tarafından temel yapının oluşturulması gerekiyor.

WordPress nedir Sorusuna verilecek en güzel yanıtlardan biri de, bu aşamadan sonra sahip olduğu metin editörüyle birlikte, yapabileceklerinizin sınırının neredeyse olmadığıdır. Eşsiz bir edebiyat sitesinden, kişisel bloga, iyi bir elektronik ticaret sitesinden, kurumsal bir siteye kadar her türlü ihtiyaca yanıt verebilecek profesyonellikte WordPress sistemler kurmak mümkündür. Bu sitelerin aynı zamanda Google üzerinde indexlenme ve SEO kolaylığı, rakiplerinizle aranızda ki farkı, hiç kodlama bilgisine sahip olmadan bile kapatmanıza olanak tanıyacaktır.

Profesyonel olarak sunduğum içerik yönetim sistemi olan WordPress altyapısındaki hizmetlerim, web platformunuzun istediğiniz alanda ki rakiplerine fark oluşturacak bir avantaj oluşturur.

One comment

  • tolum

    tolum

    Reply

    wordpress benim tercihim açık kaynak kodlu admin paneli güzel ileri zamanlı paylaşım yapabilme geliştirilebilir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Teklif Almak İçin Lütfen İletişim Sekmesinde Ulaşın.